Mi Router Pro (R3P)

Дискусия в 'XiaoMi рутери' започната от Rub4o, 20 Април 2018.

1. Rub4o

Rub4o Ръбчо

Регистриран:
    10 Март 2016
    Съобщения:
    44
    Харесвания:
    9
    Здравейте колеги,
    Виждам, че няма особена активност в темата за рутерите на XiaoMi напоследък, поради това, смятам да споделя моя опит с моделът R3P или Mi Router Pro. Вероятно много от потребителите се плашат от факта, че повечето рутери са с Китайски firmware. Мен това не ме спря да стана собственик на чисто нова бройка, но преди това си бях направил труда да прочета по темата и да се подготвя с последната Тайванска версия на firmware-a, която има английски интерфейс (в прикачените архиви има screenshot от всяко меню от тайванския firmware - miwifi_r3p_all_b9683_2.10.46_INT при зададен език Английски, също така и частично от мобилното приложение за управление на рутерите - Mi Wi-Fi).
    Как точно протича първоначалната настройка и качването на тайванския фърмуер? (има няколко много полезни видео клипа в youtube, които могат да бъдат от полза за ентусиастите. Първоначално, след пуск на рутера, за извършване на първоначална базова настройка е необходимо да разполагате с мобилното приложение за настройка. С него изберете как смятате да оперирате с устройството: като router, като switch и access point или като repeater , след което трябва да посочите желана парола/име на мрежа - с тази парола, която зададете за Wi-Fi мрежата в последствие ще може да влезете за администриране на Web интерфейса. Първоначално няма директен достъп до Web интерфейса за настройка през браузър докато не е направена тази първоначална настройка на рутера, като за извършването и рутерът изисква да има поне един включен кабел в ethernet port (Lan или WAN). Default IP адрес на устройството е 192.168.31.1, като паролата за достъп е зададената от Вас парола за безжичната мрежа. Най-лесно е да се настрои рутера ако е с Китайски firmware, ако използвате браузър Edge (+Translator for Microsoft Edge) или Chrome с приставка за онлайн превод от китайски на английски. В този случай може директно да ъпдейтнете firmware-a до Тайванската версия, която поддържа Английски език.
    Менюто за настройка е добре структурирано и сравнително интуитивно за работа без да изисква експертни познания. Има доста функции, които обаче не се покриват напълно между двете възможни опции за настройка: Web interface и Mobile App. Има функции които могат да се контролират и достъпват само от мобилното приложение (достъп до ресурсите на Samba server-а), както и обратното менюта и настройки, които се администрират само от Web interface-а. Преимущество е възможността за администриране на рутера отдалечено (включително и извън мрежата на устройството, през интернет), посредством Mi Account и мобилното приложение, което дава възможност за пренастройка, дори ако отсъствате от дома, налага се рестартиране или рестрикция на потребител (ограничаване на скорост или задаване на времеви диапазон с достъп до интернет).
    Недостатък за мен е липсата на DLNA функция на файловия сървър. За напредналите потребители е възможна замяна на оригиналния firmware с PandoraBox.
    Относно работата на рутера: за 1 ден работа с устройството мога да изкажа само суперлативи, относно качеството на безжичната връзка. Силата на сигнала е осезателно по-добра от предходно използваните от мен устройства, с възможност за софтуерно усилване на сигнала и по-обхватно проникване през стени и препятствия. Файловия сървър през USB е тромав и със забавяне през Windows 10, ако нямате инсталирана услугата SMB 1.0 и SMB Direct, но се достъпва Samba Server-a, ако си инсталирате допълнителната услуга от: Turn Windows Feature On/Off достъпа е мигновен. С приложението MiRouter за PC могат да се подават download links за директен даунлоуд на хард диска, както и торент секция, която препраща към китайски сайт за регистрация на специфичен торент клиент и не съм се задълбочавал. Приложението MiRouter има официални версии само на Китайски и Тайвански, във форума на MIUI е налична бета версия на Английски: qpc_client_1_2_200_intl.
    При стабилно натоварване на WAN порта с над 99% от потенциала на линия с множество връзки, не се забелязва лагване в работата, забавяне изпълнението на заявки, забавяне в локалната мрежа, при това без да съм активирал за момента функцията QoS за динамично приоритизиране.

P.S.
    Важно е да се отбележи, че в тайванската версия има един доста неприятен и значим бъг: не с всички устройства работи WiFi на 5GHz, както в Dual-band Wi-Fi, така и при задаване на две отделни мрежи на 2,4GHz и 5GHz. За момента няма update, който да фиксира проблема във Version 2.10.46 TW (XiaoMi Redmi Note 5 успява да се свърже, но много други устройства не). Доколкото съм запознат при китайската версия отдавна е оправен този проблем. Но мен, напълно ме удовлетворява обхвата и стабилността на 2,4GHz мрежа и достижимата скорост от 300mbit. Всички останали функции работят стабилно и надеждно, включително и отдалеченото администриране чрез Андроид приложението Mi Router. До момента вече 3 месеца, не ми се е налагало да рестартирам устройството поради забиване, загуба на връзка или влошаване на максимално достижимите скорости на интернет връзката, предоставяна от интернет доставчика ми.

Това са моите кратки впечатления от рутера за момента. Ще се радвам ако има и други ентусиасти, които да споделят своите.
    ;)

Attached Files:

Последно редактирано: 19 Август 2018
    Valio харесва това.

Сподели