Gearbest - MIUIBG

Mi Router Pro (R3P)

Дискусия в 'XiaoMi рутери' започната от Rub4o, 20 Април 2018.

1. Rub4o

Rub4o Ръбчо

Регистриран:
    10 Март 2016
    Съобщения:
    39
    Харесвания:
    8
    Здравейте колеги,
    Виждам, че няма особена активност в темата за рутерите на XiaoMi напоследък, поради това, смятам да споделя моя опит с моделът R3P или Mi Router Pro. Вероятно много от потребителите се плашат от факта, че повечето рутери са с Китайски firmware. Мен това не ме спря да стана собственик на чисто нова бройка, но преди това си бях направил труда да прочета по темата и да се подготвя с последната Тайванска версия на firmware-a, която има английски интерфейс (в прикачените архиви има screenshot от всяко меню от тайванския firmware - miwifi_r3p_all_b9683_2.10.46_INT при зададен език Английски, също така и частично от мобилното приложение за управление на рутерите - Mi Wi-Fi).
    Как точно протича първоначалната настройка и качването на тайванския фърмуер? (има няколко много полезни видео клипа в youtube, които могат да бъдат от полза за ентусиастите. Първоначално, след пуск на рутера, за извършване на първоначална базова настройка е необходимо да разполагате с мобилното приложение за настройка. С него изберете как смятате да оперирате с устройството: като router, като switch и access point или като repeater , след което трябва да посочите желана парола/име на мрежа - с тази парола, която зададете за Wi-Fi мрежата в последствие ще може да влезете за администриране на Web интерфейса. Първоначално няма директен достъп до Web интерфейса за настройка през браузър докато не е направена тази първоначална настройка на рутера, като за извършването и рутерът изисква да има поне един включен кабел в ethernet port (Lan или WAN). Default IP адрес на устройството е 192.168.31.1, като паролата за достъп е зададената от Вас парола за безжичната мрежа. Най-лесно е да се настрои рутера ако е с Китайски firmware, ако използвате браузър Edge (+Translator for Microsoft Edge) или Chrome с приставка за онлайн превод от китайски на английски. В този случай може директно да ъпдейтнете firmware-a до Тайванската версия, която поддържа Английски език.
    Менюто за настройка е добре структурирано и сравнително интуитивно за работа без да изисква експертни познания. Има доста функции, които обаче не се покриват напълно между двете възможни опции за настройка: Web interface и Mobile App. Има функции които могат да се контролират и достъпват само от мобилното приложение (достъп до ресурсите на Samba server-а), както и обратното менюта и настройки, които се администрират само от Web interface-а. Преимущество е възможността за администриране на рутера отдалечено (включително и извън мрежата на устройството, през интернет), посредством Mi Account и мобилното приложение, което дава възможност за пренастройка, дори ако отсъствате от дома, налага се рестартиране или рестрикция на потребител (ограничаване на скорост или задаване на времеви диапазон с достъп до интернет).
    Недостатък за мен е липсата на DLNA функция на файловия сървър. За напредналите потребители е възможна замяна на оригиналния firmware с PandoraBox.
    Относно работата на рутера: за 1 ден работа с устройството мога да изкажа само суперлативи, относно качеството на безжичната връзка. Силата на сигнала е осезателно по-добра от предходно използваните от мен устройства, с възможност за софтуерно усилване на сигнала и по-обхватно проникване през стени и препятствия. Файловия сървър през USB е тромав и със забавяне през Windows 10, ако нямате инсталирана услугата SMB 1.0 и SMB Direct, но се достъпва Samba Server-a, ако си инсталирате допълнителната услуга от: Turn Windows Feature On/Off достъпа е мигновен. С приложението MiRouter за PC могат да се подават download links за директен даунлоуд на хард диска, както и торент секция, която препраща към китайски сайт за регистрация на специфичен торент клиент и не съм се задълбочавал. Приложението MiRouter има официални версии само на Китайски и Тайвански, във форума на MIUI е налична бета версия на Английски: qpc_client_1_2_200_intl.
    При стабилно натоварване на WAN порта с над 99% от потенциала на линия с множество връзки, не се забелязва лагване в работата, забавяне изпълнението на заявки, забавяне в локалната мрежа, при това без да съм активирал за момента функцията QoS за динамично приоритизиране.

Това са моите кратки впечатления от рутера за момента. Ще се радвам ако има и други ентусиасти, които да споделят своите.
    ;)

Attached Files:

Последно редактирано: 30 Април 2018

Сподели