Връщане на Qualcomm-базирани телефони от гроба с MiFlash

• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.

Филип Петев

Модератор
Staff Member
Модератор
MIUIBG-VIP
5 Декември 2013
578
223
43
39
Хасково
ВНИМАНИЕ !!! Ръководството е напълно експериментално и го правите на Ваша отговорност ! Няма да бъда отговорен, ако някой не го е прочел стъпка по стъпка и в резултат на това е превърнал телефона си от полу-тухла в истинска тухла! Също така, не нося отговорност, ако в следствие на използването на това ръководство сте загубили гаранцията на телефона си!

Първо малко суха теория: подобно на Mediatek, Qualcomm също са реализирали „задна вратичка“, през която може да бъде налят съответния софтуер за съответния телефон в ситуация, когато съдържанието на флаш паметта на телефона е било изтрито или повредено по един или друг начин. Настоящото ръководство разглежда тази задна вратичка по начина, по който е реализирана в телефоните на Xiaomi. Ако паметта на телефона е била изтрита, при закачване на телефона към компютъра, в Device Manager в Windows се появява устройство с идентификатор QHSUSB_BULK (или QHUSB_BULK). Това устройство представлява сериен порт, реализиран на хардуерно ниво, през който с подходящия софтуер може рома да бъде качен на телефона, като при този вид флашване освен него се качва и всичко останало (bootloader, таблица на партишъните и т.н.).

Първото нещо, което трябва да направите, ако телефона Ви не тръгва, е да го закачите на компютъра и да проверите дали излиза в Device Manager. Ако излиза, значи можете да продължите по-нататък с четенето на това ръководство. Ако обаче не излиза, това значи, че има някаква повреда по хардуера и това ръководство няма да Ви помогне, в този случай трябва да се обърнете към сервиз.

Неща, които ще трябват:
- MiFlash, за предпочитане последната версия: http://bigota.d.miui.com/tools/MiPhone20151028.exe
Нова версия (само за 64 битови версии на WIndows): MiFlash 20160401
- fastboot ROM за телефона (без значение дали е китайски, глобален, стабилен или седмичен) оттук: Xiaomi MIUI Official Forum
- Windows 7 или по-късна, за предпочитане 64 битова версия. По-добре не пробвайте на Windows XP или по-ранна, MiFlash започва да дъни грешки от липсващи библиотеки.

1. Първото нещо, което трябва да се направи, е да се изключи Windows Driver Signature Enforcement. Това е вградената в Windows проверка за подписани драйвери. Когато е включена, драйвер, който не е цифрово подписан, не може да бъде инсталиран. Ето как става това при различните версии на Windows:
При Windows 7
При Windows 8/8.1
При Windows 10
Тази стъпка е задължителна, защото без нея не може да бъде инсталиран драйвера на устройството QHSUSB_BULK, който не е подписан цифрово.

2. Сваляте и инсталирате последната версия на MiFlash, както и сваляте fastboot ROM за телефона и го разархивирате в папка по Ваш избор.

3. Закачате телефона към компютъра и отивате в Device Manager, за да видите как излиза. Ако се вижда като QHSUSB_BULK, тогава цъкате с десния бутон на мишката на него и избирате Update driver, след това му давате да го намери автоматично. Ако това стане както трябва, телефона ще се появи като:
Qualcomm HS-USB 9008 - когато bootloader-а на телефона го няма.
Qualcomm HS-USB 9006 - когато bootloader-а на телефона си е там, но останалата част от съдържанието на флаша е била повредена.
Тук е момента да спомена, че предната стъпка е задължителна от гледна точна на това да бъде инсталиран правилния драйвер, тъй като той идва точно с MiFlash и не присъства в база драйвери на Windows.

4. Когато драйвера за серийния порт е инсталиран, отваряте MiFlash и натискате бутона Refresh. Телефона ще се появи в списъка, но вместо fastboot ID-то, което обикновено се вижда, ще видите името на порта (примерно COM4 или COM10). След това натискате бутона Browse и посочвате папката images, която се намира в папката, където сте разархивирали рома за телефона. Посочва се точно тази папка, а не тази със скриптовете, защото точно тя съдържа необходимите файлове за флашване през серийния порт, в този режим на флашване скриптовете не се ползват. След като сте я избрали, натискате бутона Flash.

5. MiFlash ще флашне най-напред bootloader-а и таблицата с партишъните, след което телефона ще се рестартира сам. Ако по някое време MiFlash започне да отброява секунди, това значи, че първата фаза на процеса е завършила, но няма да продължи, защото ако отидете в Device Manager, ще видите, че номера и вида на порта е бил сменен - от Qualcomm HS-USB 9008 порта е станал Qualcomm HS-USB 9006 и примерно ако преди е бил COM5, сега е станал COM6. В момента, в който MiFlash започне да отброява време, спирате програмата, разкачате телефона от компютъра, след това го закачате пак, стартирате отново MiFlash, избирате с Browse бутона пак папката images, натискате Refresh, за да излезе телефона (този път ще го видите като нещо подобно на \\usbdevice\.......) и натискате Flash. Ще започне наливането на съдържанието на партишъните, като процеса отнема около 120-130 секунди. Когато видите съобщението Operation complete successfully, това значи че процеса е приключил. Включването на телефона след това става със задържане на Power бутона за десетина секунди, след което ще видите Mi логото.

Update: изглежда Xiaomi са започнали подмяна на всички fastboot ромове на Qualcomm-базираните си телефони с такива, поддържащи новия FireHose протокол. Познават се по това, че файла с програматора съдържа firehose в името си. Ако има такъв файл в комплекта (обикновено се казва prog_emmc_firehose_XXXX.mbn), то рома е от новите. Разликата при него е, че телефона не се рестартира в 9006 режим, а цялото съдържание се налива в 9008 режима. Процеса отнема между 200 и 300 секунди, след което ще видите съобщението Operation complete successfully.

Неща, за които трябва да внимавате:
1. MiFlash не се погажда никак с пътища до папката с рома, съдържащи символи, различни от латиница и интервали. Ако MiFlash започне да Ви дъни грешки, че еди-кой-си файл не е намерен, значи точно това е причината. За препоръчване е, ако имате дял D на диска, да разархивирате папката с fastboot ROM-а точно там, за да избегнете подобни конфликти.
2. Винаги проверявайте какво имате в Device Manager. Серийния порт трябва да излиза с Qualcomm в името. Възможно е името започва с ReLink или Marshall London. Това се случва обикновено когато проверката Windows Driver Signature Enforcement не е била изключена, така че рестартирате Windows, изключвате проверката, след това деинсталирате драйвера на порта и слагате този с Qualcomm в името си.
3. За предпочитане е процедурата да се изпълнява на 64 битова версия на Windows, тъй като на 32 битовите версии често се случва процедурата да застине на едно положение със съобщение "Receiving hello packet"... и дотам.

Последно редактирано:

todesto

Потребител
20 Ноември 2013
108
65
28
49
Бургас <-> Несебър
Точно по този начин „съживих“ преди месец,„отухлената“ Mi4С с която съм в момента.Но ми костваше почти 3 седмици ровене из всевъзможни форуми с помощта на гугъл транслейт. Това систематизирано и подробно упътване ще е безкрайно полезно за такива като мен.
ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ ЗА ТРУДА!!!

П.П. Има и още един подобен начин за съживяване и връщане до ъпдейта преди заключването на буутлоудъра Tips to solve bootloop and unbrick your device - Xiaomi Mi 4c - Xiaomi MIUI Official Forum
Тук специално е описано за Mi4C,но предполагам ще е еднакво и за други устройства с Qualcomm процесори.

Последно редактирано:

Филип Петев

Модератор
Staff Member
Модератор
MIUIBG-VIP
5 Декември 2013
578
223
43
39
Хасково
Тази команда, fastboot oem edl, изглежда работи само на Mi4c, пробвал съм я на Mi4 и RedMi 1S, и при двата ми думка грешка за непозната команда. Изглежда поддръжката на тази команда е въпрос на имплементация в bootloader-a. При някои телефони обаче съм пробвал друга команда, служеща за принудително вкарване на телефона в Qualcomm HS-USB 9008 режим:
Код:
adb reboot edl
Работи на всички телефони на Xiaomi, на които съм я пробвал (Mi4, RedMi 1S, Mi Note). Естествено, командата изисква работещ ром, на който опцията USB Debugging в Developer options е пусната. Командата се приема и при вдигнати CWM/TWRP, тъй като те също имат стартирана adb услуга.

Последно редактирано:
Харесвания: Be6i4, Kokosoft, zoso and 2 others

danivd

Потребител
8 Януари 2014
297
36
28
46
най-добрия си :) браво за труда

Edit: компютъра не засича редми 3 от къде да инсталирам драйвър

Последно редактирано от модератор:

Kokosoft

Потребител
1 Декември 2013
252
152
43
39
Варна
Огромни благодарности на колегата за темата, страшно полезна е и за определени случаи единствения възможен вариант да се възстанови телефона в нормален вид.

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk

Be6i4

Модератор
Staff Member
Модератор
30 Септември 2013
144
97
43
www.be6i4.androidspacebg.com
Страхотна тема! Ако не ви разпознава компютъра телефона с правилните драйвери - можете винаги да рестартирате ADB. Това става с:
adb kill-server
и после
adb start-server

При мен се появи след това телефона както трябва с 9008

Харесвания: danivd and dp4u4umi6ev

nefto

Потребител
11 Октомври 2014
60
6
8
44
Varna, Bulgaria
Ако по време на флашването на 4-тата секунда получим:
Reached the end of the file.(0x80070026: Receiving hello packet), какво правим?
Рестартнах компа, изключих подписването на драйверите..

Харесвания: nikolayiiliev

nefto

Потребител
11 Октомври 2014
60
6
8
44
Varna, Bulgaria
Това на 32 битова версия на Windows ли се случва?
Не, с 64 битов Windows 10..
Вкарвам телефона в edl с командите, виждам го като Qualcomm HS-USB 9008. Странното е, че сам си беше намерил и инсталирал драйверите, не разбрах в кой момент (въобще не съм преминавал през етапа да го виждам като QHSUSB_BULK), може би като инсталирах MiPhone, v20160401 или пък са останали от преди година като ънбриквах редрайс 1s на един приятел.. Флаш тула вижда телефона като COM20..
По принцип следвах инструкциите от тук:
[MIUI DEVICE TEAM] Flash (Unbrick) Redmi Note 3(SD) with Locked Bootloader - Redmi Note 3 - Xiaomi MIUI Official Forum
Като ги гледам са същите като Вашите, с една малка разлика:
"Note: -The path of the ROM folder Should be like "C:\Users\Muzamil\Desktop\MIUI" Not "C:\Users\Muzamil\Desktop\MIUI\images"
Според Вашите инструкции трябва да избера именно папка images.. Възможно ли е от тук да е проблема?
Рома го изтеглих оттук:MIUI官方网站

Последно редактирано:

Филип Петев

Модератор
Staff Member
Модератор
MIUIBG-VIP
5 Декември 2013
578
223
43
39
Хасково
Не е въобще от това, ако беше, грешката щеше да се друга, че не може да си намери img файловете.
Тоя не знам какво си е мислил, като е писал това, но не посочиш ли папката images, MiFlash има да се чуди къде са му img файловете, защото във файла rawprogram0.xml има само файлови имена, но не и пътища до тях. Освен ако в последната версия не са направили така, че да слага images автоматично пред името на файла, версия 201510блаблабла не го прави.
Опитай процедурата на друг компютър и виж дали пак ще ти я показва.
.

Dimitar Kalfov

Потребител
21 Април 2015
18
6
3
32
Много полезна статия! Аз обаче ударих на камък. Имам ядове с едно Редми2 прайм
След като мине първата част от флашването (точка 4) без никакви грешки, телефонът се рестартира и до там....след рестарта не го намира вече в едл режим, а като MTP USB Device. Тук обаче идва проблемът: стартирам отново MiFlash (както е описано в точка 5), но телефонът го няма.
Някакви предложение?

Благодаря предварително!

Muarem

Потребител
20 Юли 2016
13
0
3
33
Ако по време на флашването на 4-тата секунда получим:
Reached the end of the file.(0x80070026: Receiving hello packet), какво правим?
Рестартнах компа, изключих подписването на драйверите..
Здравейте, и при мен се получи така, как решихте проблема?

nefto

Потребител
11 Октомври 2014
60
6
8
44
Varna, Bulgaria
Здравейте, и при мен се получи така, как решихте проблема?
Така и не успях през EDL да сменя ром-а, а не ми се занимаваше да търся друг комп, а и малко ме притесниха тия грешки да не взема да брикна телефона на детето, че още не му се беше нарадвал. В крайна сметка си флашнах китайски стабилен като ползвах китайската версия а Mi PC Suite, тука във втория пост съм го описал как ми се получи:Помощ за РОМ на Mi Note 3 Pro | MIUI България - Official site for Bulgaria
Ако имаш въпроси, питай.

Muarem

Потребител
20 Юли 2016
13
0
3
33
Благодаря, но при мен така май няма да стане :) понеже телефона не ми се стартира в recovery mode, а само премигва MI логото.
Когато включа телефона към pc-то ми излиза като "Qualcomm HS-USB QDLoader 9008" а когато се опитам да го стартирам във Fastboot режим пак премигва и след продължително натискане на бутоните, след третото мигане остава на Fastboot mode. И тогава се появява като "Marshall London Bootloader Interfacе". Това се получи след форматиране на паметта през TWRP, явно нещо не цъкнах където трябва :(

Be6i4

Модератор
Staff Member
Модератор
30 Септември 2013
144
97
43
Ще може да се оправи. Не си инсталирал правилните драйвери. Сега от телефона не мога да помогна повече, утре ще пиша.

Sent from my MI-3

Be6i4

Модератор
Staff Member
Модератор
30 Септември 2013
144
97
43
Добър вечер, а ако device manager-a разпознава устройството само като в прикаченият файл? за redmi 3s Става въпрос
Какво се опитваш да направиш? Отключил ли си bootloader-a? В fastboot е влязаъл според драйверите, така че той работи. Телефона не стартира ли сега? Какво му е състоянието, да знаем какъв съвет да ти дадем.

gugimoto

Потребител
19 Януари 2014
8
5
3
40
Варна
Здравейте,
с Redmi 3s съм.. телефона не успя да се отключи, и сега стои заключен, без възможност да зареди. мога да го пускам само в fastboot режим. Не зарежда, ако се изключи се вижда в device manager като Qualcomm HS-USB Diagnostics 900E (Com3). След това, ако се пусне във fastboot става стандартен Аднроид ...

Моля за съвет и помощ.

Станислав

Top Bottom